Patřím mezi ty, kteří se každý měsíc snaží odolávat nákupům nového oblečení, kosmetiky a jiných blbostí. Byly doby, kdy jsem téměř celou výplatu utratila za nové svetry, boty, džíny, kabelky apod. A jak to tak bývá, tak minimálně třetinu z toho všeho jsem na sobě měla jednou nebo nikdy. Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že opravdu nepotřebuji tři béžové svetry a deset párů bot. A co je nejdůležitější, dospěla jsem k tomu, že zážitky pro mne mají větší hodnotu než věci. Díky bohu za to!

Jak na to? Čtěte níže:

1. Vyhýbejte se obchodům

Pokud opravdu nic nepotřebujete, nelezte tam! Protože jakmile to uděláte, šance na to, že s odejte s něčím novým je vysoká. Vím o čem mluvím. Skoro rok jsem pracovala kousek od Můstku v Praze a každý den chodila kolem Zary, Manga a H&M. No a hádejte kolikrát za týden jsem tam vlezla! Dvakrát minimálně, takže pokud to máte stejně, zvolte si bezpečnější trasu do/ze školy nebo práce.

2. Vařte si

Když vynecháte každodenní návštěvy restaurací během obědové pauzy a místo toho si budete připravovat své vlastní jídlo, ušetříte tím nejen svou peněženku, ale dovolím si říct i zdraví. Nevím jak vy, ale já mám raději, když vím co jím a tím si ve většině stravovacích zařízení nemůžu být moc jistá.

3. Pořiďte si tumbler

Do kterého si můžete připravovat svou ranní kávu. Nemusíte se tak zastavovat každé ráno v kavárně. No a když už vám to nedá, tak třeba ve Starbucks vám to kafe rádi udělají do vašeho oblíbeného Keep Cupu, dostanete slevu a ještě budete šetrní k životnímu prostředí.

4. Pořiďte si kindle nebo kartičku do knihovny

Nemyslím si, že zrovna na dobrých knihách by se mělo šetřit, ale občas si přece jen chcete přečíst něco né moc náročného nebo něco co vám zpříjemní cestování v městské hromadné dopravě. Vyřížení ročního členství je za hubičku a rezervace knih nemůže být snadnější. Další možností je, že si pořídíte kindle a knihy budete za pár euro nakupovat přes Amazon.

5. Recyklujte

Nutně potřebujete tu velkou sklenici, kterou každej na Instagramu používá na smoothies? Novou vázičku nebo skleněné dózy na potraviny, které všichni nakupují v Ikea? Zamyslete se nad tím co pravidelně hážete do kontejneru. Na smoothies vám skvěle poslouží stará zavařovací sklenice, jako vázička lahvička od limonády apod. Já mám teď doma několik prázdných skleněných nádob od kávy a přemýšlím co s nimi. Nějaké nápady?

6. Založte si spořící účet

Tohle je výborná věc, protože uchová vaše peníze v bezpečí před vámi samotnými. Zřídit si ho můžete online (např. AirBank) a také si můžete přímo v internetovém bankovnictví vytvářet vlastní složky, např. letní dovolená, zimní dovolená, exotická dovolená apod.

7. Cvičte v přírodě

Tisíce za rok ušetříte tím, že budete běhat nebo provozovat jiné sportovní aktivity v přírodě, hezky na čerstvém vzduchu, což je třeba mě osobně mnohem milejší. Ano, v zimě se to může zkomplikovat náledím nebo sněhem, ale co si budeme povídat, v posledních letech toho sněhu moc nebylo, takže nevidím problém v tom běhat venku po celý rok.

8. Pozvěte přátele na večeři

Udělejte si jednou za čas restauraci ve vaší kuchyni. Pozvěte přátele k sobě domů a uvařte jim. Naučit se takové domácí sushi není nikdy na škodu!

9. Čtěte blogy místo časopisů

Už si ani nepamatuji, kdy jsem si naposledy koupila módní časopis. Přijde mi, že posledních pár let v nich je opravdu xxxxx (však vy víte co). Padesát procent časopisu tvoří reklamy, dalších dvacet fotky modelek v oblečení z těch nejdražších módních domů a zbytek jsou články jejichž téma se probírá každý rok. Takže v podstatě nic nového. Na internetu si můžete najít blogy, které píší o tom co vás konkrétně zajímá a kde články vychází několikrát týdně. Bloggeři přicházejí neustále s něčím novým a vy se tak můžete ledasčím inspirovat.

10. Cestujte do “levnějších” zemích

Pokud chcete za málo peněz hodně muziky, vybírejte si destinace, které jsou na stejné cenové úrovni jako ČR, popř.  něco málo vyšší. Určitě si moc nepomůžete v USA, Anglii nebo Singapuru. Zkuste proto Maďarsko, Thajsko, Indonésii nebo Indii.

11. Řekněte sbohem palubnímu zavazadlu

Cestování s nízkonákladovou leteckou společností má tu výhodu, že nabízí levnější letenky. Co je však nevýhodou, je to, že vaše letenka nezahrnuje zavazadlo. Tak třeba u Wizzair zaplatíte v hlavní sezóně za 32 kg kufr až 1560 Kč za jednu cestu! To mi přijde “trochu” mimo, takže ještě jednou přebrat věci a nacpat vše do příručáku!

12. Prodejte co už nepotřebujete

Nedělejte si ze svého bytu skladiště. A to ani ze svého šatníku. Pokud tam najdete něco co jste na sebe nevzali více jak tři měsíce, pryč s tím! Třeba v Praze se teď s různými blešáky roztrhl pytel, takže se tam přihlašte a zbavte se všeho.

13. Evidujte si své výdaje

K čemu by to všechno bylo, kdybyste nevěděli kolik a za co utrácíte. Velmi jednoduše si výdaje zapisujte do diáře, nebo si vytvořte tabulku na Google Docs a nebo si stáhněte aplikaci do telefonu. Je jich spousta, např. Expensify nebo Pocket Expense.

14. Sbírejte míle

Téměř každá větší letecká společnost nabízí možnost registrace a sbírání cestovních mílí. Pokud máte účet u UniCredit Bank, zažádejte si o Miles and More kreditní kartu na kterou se vám vedle placení budou načítat i bonusové míle na letenky.

4 thoughts on “14 ZPŮSOBŮ JAK UŠETŘIT NA VYSNĚNOU DOVOLENOU”

    1. Díky Lenko! Já používám Českou Pojišťovnu. Nabízejí několik druhů cestovního pojištění a když jsem potřebovala pojistit na 180 dnů v kuse, tak byli jedni z mála co to nabízeli. Jednou jsem v Asii musela k doktorovi a po zaslání všech potřebných papírů mi všechny náklady do týdne proplatili, takže mohu doporučit 🙂

      1. Díky za rychlou odpověď 🙂 Podívám se na nabídku a srovnám. Mimochodem, není to ta, co je vždycky na poště? Ty mě už z principu vadí, pošta stojí za houby a ještě ti cpou věci kolem. Ale to je úplně jiný téma. Rozhodně díky za tip!

        1. To nevím 😀 Na poštu chodím docela často, ale cestovní pojištění mi tam zatím nikdy nenabízeli 🙂 Našla jsem to normálně na netu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *