Byly doby, kdy jsem si říkala, že bych nikdy, ale jako fakt NIKDY nestrávila jedinou noc v hostelu. Spát v pokoji se šesti nebo více úplně cizími lidmi mi nahánělo hrůzu. Nikdy nevíte jestli tam s vámi nebude nějakej psychopat nebo zlodějíček, který vás během vaší nepřítomnosti nebo spánku obere o nějaké vám milé věci. Navíc nikdy  nemáte jistotu, že se opravdu vyspíte. Lidé chrápou, vracejí se pozdě z barů nebo naopak vstávají v nekřesťanskou dobu, což vás zaručeně vzbudí. Jednou jsem nocovala v hostelu v Kuala Lumpur a jedna Číňanka na pokoj přivedla i své dvě malé děti, které byly velmi čiperné jak po půlnoci, tak i v půl šesté ráno.

Spaní v hostelech má však i nějaké ty výhody. Pokud jste se vydali na sólo cestu a přece jen preferujete společnost, tak v hostelu se jí zaručeně dočkáte. Dalším plusem je cena. V jihovýchodní Asii začínají ceny lůžek už na stovce.

Ještě nikdy jste v hostelu nespali, ale víte, že vás to v blízké budoucnosti čeká nebo o tom uvažujete? Potom určitě uvítáte následující rady, postřehy, názory na které jsem přišla během mého “hostel hopping” v JV Asii.

“super” postel

I když patří do té nejlevnější kategorie, jdou hostely s dobou a snaží se vám pobyt zpříjemnit jak jen to jde (né všechny samozřejmě). Nechtějte proto jen postel, ale koukejte po místě, které vám dodá i trochu soukromí. Ujistěte se, že je u vaší postele trezor, zásuvka, lampička nebo závěs, který vám umožní si rychle a jednoduše vyměnit třeba tričko.

Zdroj: Toc Hostel Madrid
Zdroj: Toc Hostel Madrid

teplé oblečení

I když cestujete po zemích, kde teploty nikdy neklesnou pod 30 stupňů, mějte s sebou minimálně jedny dlouhé nohavice, teplé ponožky, mikinu a šálu. Řekla bych, že hlavně v Asii platí úměra – čím větší vedro venku, tím větší zima vevnitř. Klimatizace v pokoji vám pofrčí celou noc a pokud ho budete sdílet s dalšími Asiaty, připravte se na to, že co se týče teploty v místnosti, oni kompromisy nedělají. Takže spát budete v 16 stupních  a přes to vlak nejede.

obuv do sprchy

Ve společných sprchách se to střídá jak na běžícím páse a někteří baťůžkáři nejsou dvakrát čistotní, takže určitě doporučuji mít s sebou extra žabky nebo jinou gumovou obuv.

“lifesaver” pro ženy a dívky

Taková výprava do sprch není jen tak. Musíte mít s sebou ručník, věci na převlečení a kosmetickou tašku se všemi proprietami. Pak to v té sprchovací kabině musíte naaranžovat tak, aby jste to nezacákali a měli zároveň vše po ruce. A k tomu vám výborně poslouží tato cestovní kosmetická taštička na zavěšení. Kéž bych ji objevila dříve.

nepostradatelná dvojka – špunty do uší a maska na spaní

Pravděpodobnost, že některý z vašich spolubydlících bude v noci hlučit je docela vysoká, takže na to buďte připravení. Pořiďte si kvalitní špunty do uší, na oči nasaďte masku na spaní a věřte mi, že o okolním světě nebudete mít potuchy.

vlastní zámek

Některé hostely sice nabízí uzamykatelné skříňky, ale bez bez zámku s klíčem. Ano, moc to smysl nedává, ale když si už doma pořídíte menší zámek, nic vás potom nepřekvapí.

věc tak obyčejná jako je okno

Víte na co hodně narazíte v hostelech v Malajsii? Na mini pokoje bez oken! Nevím jak vy, ale já to úplně nesnáším, protože přísun čerstvého vzduchu = 0 a jediná věc, která s tím vzduchem trošku pohne je studená klimatizace. Hostel by měl tuto poznámku uvádět u rezervace, ale bohužel občas na to zapomenou, takže si to raději třikrát ověřte, především pokud trpíte klaustrofobií.

ta postel nahoře

V hostelech se často setkáte s dvoupatrovými postelemi a jestli vám můžu poradit, určitě si vyberte tu horní. Jedině tak vás nikdo nebude obtěžovat lezením nahoru a dolů nebo převalováním se ze strany na stranu. Věřte mi, že pokud ležíte dole, tak se to s vámi bude docela otřásat.

3 thoughts on “8 VĚCÍ, KTERÉ VÁM ZARUČENĚ ZPŘÍJEMNÍ POBYT V HOSTELU”

  1. Já nejsem odpůrce hostelů, je to super možnost jak se často levně ubytovat. Ale někdy je to vážně nepříjemné, hlavně když spíš se spoustou lidí a každý nějak chrápe, vrtí se a ty nemůžeš spát 😀 Tak se někdy z výletu stane noční můra. Vlastní zkušenost 🙂

    1. Souhlasím 🙂 Já měla teda docela štěstí a za celých šest týdnů po hostelech jsem měla asi jen dvě noci, kdy jsem se moc nevyspala. Jinak celkově ta hostelová zkušenost byla mnohem lepší než jsem doufala.

  2. Tak, tak..Pro mě je hlavně důležitá postel a to, že se můžu nějak zamknout, nesnesla bych pomyšlení, že spím při otevřených dveřích 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *