Zdroj: thenavigationcentre.com.au
Zdroj: thenavigationcentre.com.au

Mám takový pocit, že se tu neustále objevují nová a nová slova, která mají co do činění s cestováním, avšak z jejich názvu není tak úplně patrné co vlastně znamenají. Předpokládám, že jste asi už někdy zaslechli pojmy jako “wanderlust, globetrotter nebo backpacker”. Ale co třeba “mancation, staycation nebo grey nomad”? Ano?  Nebo ještě ne? Pojďme si to teda vysvětlit.

Staycation

Je dovolená, kterou trávíte doma nebo v blízkosti svého bydliště. Čas trávíte relaxací a poznáváním svého města. Tento termín se stal velmi oblíbeným během finanční krize (2007 – 2010). Lidé hledali způsob jak si dopřát dovolenou za velmi malé peníze. V dnešní době tráví lidé svou “staycation” i tím způsobem, že si pronajmou na pár nocí hezký hotelový pokoj a hrají si na turisty ve svém vlastním městě. Náklady na dopravu? Nulové.

Glamping

Nazvala bych to “kempování v luxusu”. Představte si pod tím pobyt v nádherné jurtě, ve které místo nafukovací matrace nebo karimatky máte opravdovou postel, malou skříňku, kam si můžete vyskládat obsah svého zavazadla a dostatek prostoru na to, abyste si v tomto moderním stanu stoupli a narovnali se.

Zdroj: Pinterest.com
Zdroj: Pinterest.com

Grey nomad

Tento pojem se používá převážně v Austrálii a na Novém Zélandu. “Grey nomad” je starší osoba, která cestuje po své vlastní zemi a nocuje buď v karavanu nebo ve stanu.

Wanderlust

= nepřekonatelná touha po cestování a poznávání světa.

Globetrotter

= osoba, která cestuje často a téměř po celém světě.

Mancation

Taková ta dovolená pouze pro muže. Chlapi během ní dělají ty jejich věci – rybaří, hrají poker nebo se jdou podívat na sportovní zápas. Tyto aktivity většinou zahrnují alkohol a spoustu keců o ničem.

Couchsurfing

Pokud jste někdy v minulosti přespávali u vašich známých a kamarádů na gauči (zatímco jste hledali například vlastní bydlení), tak jste provozovali právě couchsurfing. Aktivita to byla tak populární, že se díky ní zrodila webová stránka, která má nyní deset miliónů uživatelů a nabízí gauč k přespání ve více jak 200 000 městech po celém světě. Na webu si vytvoříte svůj profil a buď místo k přespání nabízíte nebo hledáte. Máte s tím už nějakou zkušenost?

One thought on “CESTOVATELSKÁ HANTÝRKA ANEB 7 POJMŮ, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *