Travel Tips

JAK POSTUPOVAT PŘI HLEDÁNÍ DOBROVOLNICKÉHO MÍSTA

Jak se ze mě stal dobrovolník na thajském Phuketu? Na tuto otázku jsem musela odpovídat už mnohokrát. Do Thajska jsem se chtěla podívat už strašně dlouho, ale bohužel nebylo s kým. Kamarádky buď rodily děti, nebo si nemohly vzít volno na pár měsíců, tím pádem mi nezbylo nic jiného než jet sama. Potřebovala jsem ještě vymyslet, co tam budu toho půl roku dělat, přece jen válet se na pláži každý den by mě asi tak úplně nebavilo.

Nejdříve mne napadlo, že bych mohla učit angličtinu, ale skutečnost, že jsem s tím neměla žádnou zkušenost a navíc jsem nebyla rodilý mluvčí mi to docela ztěžovala. V některých asijských zemích mají totiž přímo ze zákona dáno, že učit AJ může jen osoba, která vlastní pas z anglicky mluvící země. Potom se však naskytla možnost dobrovolnictví, kde už nezáleželo na tom, odkud pocházím. Co však bylo podmínkou k získání pozice „teaching assistant“ v Thajsku bylo minimálně bakalářské vzdělání, TEFL certifikát a dva pohovory přes Skype.

Jak jsem si to své místo našla a jak si ho můžete najít i vy? Jak správně postupovat, abyste nikomu nenaletěli? Vše se dozvíte v následujících bodech.

vytvořte si seznam nadací připadajících v úvahu

V celé Asii existuje spousta agentur nebo nadací hledající dobrovolníky, proto si před odjezdem musíte být opravdu jistí, že jste vybrali tu správnou. Existují agentury, které vám zajistí místo, ubytování, stravu, vízum a vše s tím spojené, avšak budou si za to účtovat nehoráznou sumu, a to třeba i pár tisíc dolarů za tři nebo čtyři týdny. To asi nechcete, takže tím pádem se nám výběr zúžil asi tak na 45%. Jednoduše si otevřete Google a zadávejte výrazy jako „volunteer in thailand for free, work for ngo asia“ apod. dokud vám to nedá pár solidních jmen.

zkontrolujte jejich web a sociální sítě

Po předešlém kroku byste již měli mít na seznamu několik jmen. Prolustrujte jejich webové stránky a všechny sociální sítě, které uvádějí. Podívejte se zda jsou na nich aktivní, jaké články nebo novinky sdílejí a skoukněte i fotky, abyste si o dané nadaci udělali obrázek. Zkuste vypátrat kontakty na jejich předešlé nebo aktuální pomocníky a napište jim. Zeptejte se jich na vše co vás jen napadne.

napište žádost

Některé nadace budou mít na webu informace o dobrovolnictví nebo přímo formulář, který vyplníte a automaticky se tak zařadíte na seznam potenciálních dobrovolníků. Pokud ho nemají, napište jim rovnou na email. Nezapomeňte přiložit váš životopis, motivační dopis a také odkdy dokdy jste k dispozici.

trvejte na rozhovoru přes Skype

Pokud se s někým z nadace spojíte přes Skype ještě před vaším odjezdem, dodá vám to pocit klidu a jistoty, že ti lidé opravdu existují. Můžete tak získat odpovědi na všechny vaše otázky. Probrat, jak to bude se zařízením víza, ubytováním, jestli vás vyzvednou na letišti apod.

zjistěte si veškeré kontaktní údaje

Nezapomeňte si zjistit přesnou adresu, název nadace a veškeré kontakty s telefonními čísly a emaily. Ty pak předejte vaší rodině a nejbližším. Ujistěte se, že i druhá strana (thajská) má číslo na vaši rodinu, aby ji v případě nouze mohla kontaktovat.

neplaťte předem žádné velké částky

Může se stát, že daná neziskovka, u které máte pracovat zadarmo, po vás najednou bude požadovat vyšší částku za vaše umístění. Plaťte jen to, co jste si domluvili na začátku a pokud se jedná o nějakou větší sumu, snažte se platbu odložit až na den, kdy tam opravdu budete.

kde hledat?

Phuket Has Been Good To Us Foundation 
Isara
Volunteer Work Thailand

Chystáte se na podobnou cestu? Pokud máte nějaké dotazy, napište mi!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]