Troufám si říct, že jsem toho v posledních dvou letech procestovala docela hodně. Byla jsem dvakrát v Thajsku, Malajsii, Singapuru, Kambodži, Indonésii, Maďarsku nebo ve Velké Británii. Nevyhrála jsem ve Sportce, ani neměla super placenou práci. Dokonce jsem byla pár měsíců bez práce a taky pracovala jen part-time. Takže, jak jsem si to mohla dovolit? Jednoduše jsem si stanovila to, co je pro mě důležitější. Už jsem vyrostla z toho, abych měsíčně utrácela tisíce za oblečení, které neunosím nebo vlastnila několik párů bot na podpatku ve kterých stejně neumím chodit a proto mi leží na dně skříně. Taky jsem začala používat spořící účet, což je super věc! A v poslední řadě jsem začala praktikovat různá opatření, díky kterým mě výlet do Thajska vyjde na stejné peníze jako lepší dovolená v Řecku. Takže, jak na to?

vytvořte si budget

Krok č. 1. V klidu si sedněte k počítači, vemte si papír, tužku a nakreslete si tabulku do které potom napište všechny možné výdaje týkající se vaší dovolené/cesty. Uděláte si představu o tom, kolik si ještě musíte našetřit a zda na to vůbec máte. Tento krok vás ušetří šoku až zjistíte, že místo 30 jste utratili 50.

sledujte ceny letenek

Nekupujte první letenku, kterou uvidíte. Například na Skyscanner si můžete nastavit trasu o kterou máte zájem a jakmile se tam objeví nějaký dobrý deal, pošlou vám email. Začněte alespoň dva měsíce před plánovaným odjezdem a letenku nakupujte v anonymním okně. Pokud vyhledáváte jednu trasu na jednom webu pětkrát denně, budou o vás vědět a cenu dají nahoru.

cestujte na lehko

U nízkonákladových společností se stává docela často, že poplatek za zavazadlo je vyšší než cena samotné letenky. Proto se snažte vše nacpat do příručního zavazadla. Třeba v Sephoře prodávají miniaturní nádobky, do kterým můžete dát svoji oblíbenou kosmetiku nebo parfém. A opravdu potřebujete na víkend tři svetry a několik párů bot?

předem si zjistěte dopravu z letiště do hotelu

Neskákejte bezhlavě do prvního taxi, které uvidíte u příletové haly. Jednou po nás chtěla taxi služba v Bangkoku 700 Kč za cestu z letiště do hotelu, to nám přišlo, ale sakra hodně, takže jsme zapátrali a zjistili, že kombinace autobus a metro nás doveze až téměř ke dveřím našeho hotelu a to pouze za 85 Kč za dvě osoby. A nezapomeňte, že některé letecké společnosti nabízejí k letence i dopravu do vašeho ubytování.

sdílejte pokoj

Pokud cestujete sólo, rádi poznáváte nové lidi a nevadí vám sdílet pokoj, ubytujte se v hostelu! V dnešní době najdete spoustu nádherných, moderních a výborně vybavených hostelů, kde pořídíte noc za hubičku. Pokoje jsou po čtyřech, po šesti, ale i po šestnácti lidech, dámské, pánské nebo mix. Většina z nich má sejf, lampičku nebo záclonku kolem postelí díky, které získáte maximální soukromí.

stravujte se jako místní

Turista chodí do McDonald´s, KFC nebo Pizza Hut, ale cestovatel jako vy musí vyzkoušet všechny místní speciality! Nebojte se toho, pronásledujte místní obyvatele a tam, kde jedí oni se stravujte i vy! Věřte mi, nebudete to vypadat lákavě, ale když tam bude narváno, budete mít jistotu, že jídlo bude dobré, čerstvé a levné.

ubytování a jídlo si odpracujte

Tímto stylem můžete cestovat pár měsíců bez toho aniž byste měli na účtě deseti tisíce. Registrujte se na stránkách jako WorkAway nebo Wwoof a poznejte opravdový život domorodců. Pomáhat můžete na farmách, v hostelích, ve školách apod. Výměnou za pár hodin práce denně získáte stravu, postel a spoustu zážitků.

zvykněte si na veřejnou dopravu

Při cestování po Asii volte nízkonákladové společnosti jako např. AirAsia. Ano, jejich zákaznický servis je “joke”, ale letenky nabízí neskutečně levné. Když se potřebujte dostat z bodu A do bodu B, zamyslete se dvakrát nad tím jestli si opravdu musíte vzít taxi, jen trošku zapátrejte a třeba zjistíte, že stejnou trasu obsluhuje autobus. Já třeba nikdy nezapomenu na cestování s Thajci po Phuketu. I když byl “autobus” o dvou lavicích úplně narván, vždycky se dalo udělat ještě víc a víc místa pro ostatní a nákupy z trhu se prostě házely na střechu.

Jaké fígle používáte vy? Co se vám osvědčilo? Podělte se se mnou 🙂

2 thoughts on “JAK PROCESTOVAT PŮLKU SVĚTA I BEZ MILIONU NA ÚČTĚ?”

  1. Nam se tedka v Jizni Americe osvedcilo smlouvani, ale nevim, jak je to jinde ve svete. Pak jsme si plno vyletu naplanovali sami a nevyuzivali sluzeb hotelu nebo nahanecu. Kdyz to slo, tak jsme spali ve stanech, to se taky dalo dost usetrit. Jinak jak pises, jidlo s mistnima, mhd atd. 🙂

    1. No vidíš, na smlouvání jsem zapomněla 🙂 To v Asii taky hodně frčí. A kde jste/byli v Jižní Americe?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *