Travel Tips

ŽIVOT DOBROVOLNÍKA – CO MI DAL A VZAL?

Jak jsem se tu již párkrát zmiňovala, strávila jsem úžasné čtyři měsíce na ostrově Phuket, kde jsem pracovala jako dobrovolník pro jednu místní nadaci, kterou vedla rodilá Britka společně se svým manželem. Jednalo se o neziskovku PHBGTU, která zastřešovala výuku angličtiny na dvou základních školách a v jedné školce ve vesnici Kamala.

Zkušenost to byla úžasná a doporučovala bych ji každému. Hodně lidí v mém okolí docela nechápalo proč budu pracovat “zadarmo” a ještě tam žít ze svých vlastních úspor, ale tím, co si kdo myslí jsem se moc nezabývala a přikládala to spíše k naší mentalitě, kde jak se říká: “zadarmo ani kuře nehrabe”. Pro lepší představu jsem vám to pěkně sepsala.

Co mi to dal

odvahu

Jela jsem totiž úplně sama a po této zkušenosti bych už neváhala a jela znovu!

nové přátele

V Thajsku jsem pracovala a trávila volný čas s lidmi z USA, UK, Dánska, Nového Zélandu, Kanady, Švédska, Francie, Singapuru, Thajska nebo Filipín. Všichni byli fajn a zažili jsme spoustu legrace.

první potápění

Úplnou náhodou se mi do ruky dostala poukázka na zkušební ponory a byl to zážitek. O tom jak to probíhalo se můžete dočíst ZDE.

vánoce na pláži

Vždycky jsem si přála strávit Vánoce a Silvestr v teple. Poslední večeře roku 2013 proběhla v restauraci na pláži, následovaly drinky v nedalekém baru ke kterému jsme se museli brodit, protože byl zrovna příliv.

celou zimu na pláži

Nemám ráda zimu, sníh ve městě a navlíkání se do pěti vrstev oblečení. Léto bych mohla mít po celý rok a takový leden v šortkách a žabkách jsem si maximálně užívala. Občas mi přišlo, že jsem se na půl roku zasekla v srpnu. Jestli mě chápete 🙂

spoustu slunečních paprsků

Je všeobecně známé, že slunce má na náladu lidí pozitivní vliv a tělu poskytuje důležitý vitamín D. Představte si, že by v Praze slunce svítilo po celý rok. Hned by bylo o pár nepříjemných lidí míň.

pocit, že má moje práce smysl

Myslím si, že učit děti něco, díky čemu mohou v budoucnosti získat “lepší” práci má mnohem větší smysl než sedět v kanceláři a pracovat pro někoho, kdo to vůbec neocení a jediné o co mu jde jsou jeho vlastní peníze. Pro Thajce je znalost angličtiny neskutečně důležitá. Díky tomu potom mohou získat pracovní místa v cestovním ruchu a nemusí tak skončit jako prostitutky nebo dealeři drog.

uvědomění

Měla jsem možnost vidět, jak žijí lidé v jiných částech naší zeměkoule. Jak jim a celé jejich rodině stačí jedna místnost, stará televize a rýže na snídani, oběd i večeři. Kdy si konečně uvědomíme, že v ČR žijeme v přepychu?

Leonardovu pláž

Když jsem někdy v patnácti letech koukala na film Pláž s Leonardem Di Caprio, ani ve snu by mě nenapadlo, že se tam jednou podívám. Šnorchlování a západ slunce v Maya Bay byly neskutečným zážitkem.

přes stovku západů slunce

Víte co je lepšího než televize? Sednou si na pláž s pivem v ruce a pozorovat západ slunce.

ty nejkrásnější pláže

Takové, na které narazíte, když si budete listovat katalogy cestovních kanceláří. Mezi ty top určitě patřila Maya Bay na Phi Phi, Surin a Freedom na Phuketu.

lidi s úsměvem na tváři

Ne nadarmo se Thajsku říká “země úsměvů”. V podstatě tam jen horko těžko narazíte na naštvaného Thajce. Jejich úsměv od ucha k uchu je docela nakažlivý. Ale pozor na to – je známo, že za úsměv Thajec schovává i svou nejistotu, nervozitu nebo nevědomost.

slony

Jeden celý den jsem strávila v Elephant Nature Park na severu Thajska. Slony jsem krmila banány a melouny a potom je myla v řece.

den, kdy jsem si připadal jako Indiana Jones

To bylo, když jsem jela objevovat krásy chrámového komplexu Angkor Wat v Kambodži. Jela jsem tam sama, na kole, venku bylo asi 50 stupňů, na cestách spousta oranžového prachu. Já si to moc užívala a šlapala na tom kole jako o život.

pařbu v Bangkoku

Pokud se chcete jít večer bavit, tak jste na tom správném místě. Nejlepší je dojet na BTS stanici Nana a odtud se vydat do okolních uliček. Doporučuji bary Nest, Oskar a klub Levels.

marina bay sands sky bar

Navštívila jsem můj úplně první sky bar.  Nacházel se v 57. patře hotelu Marina Bay Sands v Singapuru, cesta výtahem trvala asi tak 3 vteřiny a hned vedle baru byl snad nejznámější infinity pool na světě.

první dálkový let

Poprvé jsem letěla 11 hodin v kuse a sama.

možnost podívat se do Malajsie, Kambodžy a Singapuru

Pololetí v Thajsku skončilo na konci března, takže jsem potom měla dalších 5 týdnů volna, které mi umožnily dál cestovat a poznat tak okolní země.

Co mi vzal

…pár desítek tisíc.

Takže, co. Myslíte, že to za to stálo? 🙂

dobrovolnik 7

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]