Travel Tips

CO DĚLAT, KDYŽ MÁTE ZPOŽDĚNÝ LET?

Tak schválně, kolikrát jste již zažili to, že byl váš let byl zpožděn? Nikdy? Jednou či dvakrát? A získali jste od letecké společnosti nějakou kompenzaci? A víte na co máte vlastně nárok? Abych byla upřímná, tak já to do nedávna také nevěděla. Je to pár měsíců zpátky co jsem brouzdala po netu a odněkud na mě vyskočila reklama na společnost, která pomáhá lidem nárokovat si kompenzace za zpožděné lety.

Web dané společnosti jsem jen rychle projela a dočetla se, že při splnění určitých podmínek má cestující právo na kompenzaci až do výše 600 euro. To přece není malá částka a pořídíte za ni letenku skoro až do Thajska. Název webu jsem si zapsala s tím, že by se to třeba někdy mohlo hodit.

Jen krátce na to jsem letěla do Londýna a ejhle, tři hodiny zpoždění! Společnost Wizzair byla tak laskavá, že všem cestujícím darovala voucher na občerstvení v hodnotě 90 Kč. Smutné je, že za to si na pražském letišti nekoupíte ani blbou bagetu, natož tak pití k tomu.

Právě během toho nekonečného čekání na naše letadlo jsem si řekla, že vyzkouším jestli ta nová služba ClaimAir vůbec funguje. Abyste si mohli nárokovat odškodné, musí být váš let zpožděn minimálně o tři hodiny. A jak jsem zjistila později, je možné zažádat o odškodnění na lety až pět let zpátky!

Takže jako první jsem chtěla do systému naťukala náš let z března 2015 z Kuala Lumpur do Prahy, který byl zpožděn o celých 23 hodin! Abych řekla pravdu, tak bych si vlastně neměla na co ztěžovat, protože společnost Lufthansa se o nás královsky postarala. Ubytovala nás v Mariottu s bazénem a plnou penzí. Ale proč to nezkusit! Na webu ClaimAir jsem měla problémy to všechno správně zadat. Přece jenom, let měl přestup ve Frankfurtu a původně jsem odlétali z Jakarty a v Kuala Lumpur jsme měli jen technickou přestávku, během které byla závada na letadle odhalena.

Takže jsem jim raději napsala email a ozval se mi Jakub, který to na základě našeho rezervačního potvrzení zpracoval sám. Částka, kterou získáte zpět záleží na době zpoždění a také na vzdálenosti. Let z Asie zpožděný téměř o den =  600 eur kompenzace na osobu. Letecká společnost má 30 dní se k tomuto nároku vyjádřit.

Lufthansa se také vyjádřila, uznala náhradu, do deseti dnů zaslala částku na účet ClaimAir a ti ji poníženou o 25% obratem zaslali na náš účet. Těch 25% je poplatek za jejich služby.

Horší už to bylo s Wizzair. Ti tento požadavek o odškodnění nejprve ignorovali a poté tvrdili, že jsme přiletěli “jen” o 2 hodiny a 52 minut později. Zpoždění se totiž přestane počítat, jakmile je pasažérům umožněn výstup z letadla, a je tedy alespoň jeden z východů otevřen. Já se tenkrát zaměřovala jen na čas odletu z Prahy, a už ne na to, kdy vystupujeme z letadla. Je možné, že pilot zpoždění trošku dohnal, ale třeba taky ne. Wizzair se rozhodl náš požadavek o zaslání oficiálního potvrzení o skutečném čase příletu zcela ignorovat.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]