Thailand

KOLIK VÁS BUDOU STÁT DVA TÝDNY V THAJSKU?

Spousta lidí si stále myslí, že jet na dovolenou do Thajsku musí za každou cenu zruinovat jejich bankovní účet. Pravdou je, že pokud si nepotrpíte na luxus, tak vás taková cesta může vyjít na skoro stejné peníze jako dovolená v Chorvatsku. Největší položkou je samozřejmě letenka a kolik vás bude stát ten zbytek záleží jen a jen na vás. V tomto článku jsem pro vás připravila tři různé modely, abyste si mohli udělat představu.

Letenky

Ceny letenek jsou různé, taky hodně záleží na tom, kdy chcete jet a jak dlouho dopředu si letenku pořídíte. Vyplatí se sledovat portály jako akční letenky nebo cestuj levně, kde jsem párkrát zahlédla letenky do Bangkoku i pod 12 tisíc. Určitě sledujte i webové stránky Emirates, Turkish Airlines nebo Lufthansy, protože mívají často speciální akce. Určitě nebude problém pořídit letenku kolem 15 tisíc.

Pojištění

Další položkou, kterou byste neměli vynechat je cestovní pojištění. Já ho vždy sjednávám online u České pojišťovny, protože je to rychlé a ještě s 10% slevou. Na 14 dní počítejte s cenou okolo 700 Kč.

Ubytování

Thajsko nabízí ubytování v cenové kategorii od 100 Kč – 30 000 Kč za noc. Nebála bych se toho, že byste sehnali i něco dražšího. Začněme tedy u té nejlevnější varianty, a to jsou hostely. Pokoj můžete sdílet se čtyřmi, ale i patnácti dalšími lidmi a kvalita se hodně liší. Za poslední rok například v Bangkoku otevřela spousta nových designových hostelů, které dokáží nabídnout maximální soukromí. Existují tzv. kabinová lůžka, kde máte svou vlastní lampičku, trezor a dokonce jsem někde viděla i vlastní televizi. Mé zkušenosti ze spaní v hostelech jsou převážně pozitivní, až na jednoho chrápajícího člověka a nekompromisní asiatky, které nesnesou více jak 16 stupňů v pokoji.

D Box Hostel Bangkok, cena od 355 Kč za noc. Zdroj: Hostelworld

D Box Hostel Bangkok, cena od 355 Kč za noc. Zdroj: Hostelworld

Zlatou střední cestou jsou hotely a rezorty, které se nachází v blízkosti pláže, mají bazén a snídani v ceně, popř. za příplatek. Na Koh Samui jsem strávila necelé dva týdny v rezortu Lazy Days a upřímně, vůbec se mi to nechtělo opouštět. Bungalowy byly ve stylu karibské vesničky, velmi světlé, čisté a pohodlné. Rezort je situován přímo na pláži, nabízí bazén se skluzavkou, fontánou a výbornou snídani. Jejich ceny na webu jsou trochu matoucí, standardní cena je 3 200 Kč za noc, my tam však byli v listopadu, takže jsme dostali velkou slevu a platili něco málo přes 700 Kč.

Lazy Days Rezort na Koh Samui

Lazy Days Rezort na Koh Samui

Luxusních a soukromých vil k pronájmu je požehnaně. Bohužel jsem v žádné takové nestrávila ani den ani noc, ale např. v takovém Four Seasons Resort na Koh Samui to vypadá opravdu famózně. Vila se čtyřmi ložnicemi o celkové rozloze 1 000 m3 vyjde na 170 000 Kč za noc. A to se vyplatí!

Zdroj: Four Seasons

Zdroj: Four Seasons

Stravování

Nejlevnější a nejbezpečnější je stravovat se po vzoru  místních. Zjistěte si, zda se v okolí vašeho ubytování nachází nějaké trhy. Já chodila v Chiang Mai na trh denně, a to převážně pro ovoce, zeleninu, rýži, papája salát nebo i hotová jídla. Co se týká pouličních restaurací (těch s plastovými stoly a židlemi), choďte do těch, kde vidíte hodně lidí a víte, že se to tam točí. Cena za porci kari bude jiná na severu a jiná na jihu někde na ostrově. V Chiang Mai zaplatíte 25 Kč, na Koh Samui za úplně to stejné (ne-li horší) až 85 Kč. Ledové latté na severu je za 32 Kč, na ostrově za 71 Kč. Kvalita samozřejmě lepší na severu, protože se káva pěstuje přímo tam na kávových plantážích.

Snídaně
Pokud nemáte snídani v hotelu, vydejte se do nějaké kavárny. V Chiang Mai jich je spousta a nabízí vynikající kávu, vajíčka na všechny způsoby nebo palačinky. Naše oblíbené místo byla Phuphiang kavárna. Kapučíno za 28 Kč, dvě vajíčka s toustem a slaninou za 49 Kč.

Oběd
V každém letovisku je stravovacích zařízení tolik, že nebudete vědět kam. Thajská, Indická, Švédská, Italská, Mexická kuchyně nebo gril bary nabízející burgery na několik způsobů. Hovězí burger, hranolky a pivo vyjde v letovisku Lamai na Koh Samui na 160 Kč.

Večeře
V podstatě to samé co na oběd. Naše oblíbená restaurace na ostrově Koh Chang byla Magic Garden (Lonely Beach). Nejen, že nabízela výborné Thajské jídlo, ale také dobré sandwiche, burgery nebo quesadillu. Ceny se pohybovaly mezi 90 – 130 Kč za porci.

Doprava

Vlak, autobus
Cestování po Thajsku vás sice vyjde na pár stovek, ale bude vás stát spoustu času. Např. cena autobusové jízdenky z Bangkoku do Chiang Mai přijde na 420 Kč (10 hodin), jízdenka z Bangkoku na ostrov Koh Chang na 180 Kč (5 hodin), k tomu si ještě připočtěte loď a taxi do hotelu (130 Kč).

Letecky
Řekla bych, že tu dominuje Air Asia, která nabízí vnitrostní lety za tak málo jako je 600 Kč za let včetně poplatku za zavazadlo. Pokud vám zruší let, a vy se budete pokoušet získat refund, tak přeji hodně štěstí. Jejich zákaznický servis je naprosto otřesný.

Songthaew
Jedná se o takový mísní autobus, který vás nabere a vysadí kdekoliv. Na Phuketu chtěli za hodinovou jízdu na druhou stranu ostrova 35 Kč.

Taxi
V Bangkoku se vždy ujistěte, že si taxikář zapne metr, nástupní sazba je 25 Kč a potom se to načítá velmi pomalu po koruně. Proto vás taxík může stát méně nebo stejně jako Sky train. Jiná situace je však na ostrovech, kde se na taxametr nehraje a kde si účtují nehorázné částky. Třeba na Koh Samui je minimální sazba 140 Kč a to i za pět minut jízdy. Na Phuketu chtějí za cestu z letiště do Kamaly (20 minut jízdy) 500 Kč.

Pronájem auta, motorky
S tímto nemám zkušenost, ale určitě dobrá volba, protože se nemusíte nijak omezovat. Jenom si dávejte pozor až budete objíždět ostrovy na skútru, cesty tam jsou točité a prudké a nehody jsou na denním pořádku.

Výlety, masáže, dárky

Baťůžkáři rádi poznávají a nezůstávají na jednom místě déle jak 5 dní, zatímco ti co si chtějí odpočinout stráví 14 dní na pláži a koupí si u cestovky jeden nebo dva výlety. Co se týká výletů po okolí, tak ty vás vyjdou mezi 350 – 1 100 Kč na osobu.

Byla by hloupost nezajít na Thajskou masáž. Salóny jsou na každém rohu, dokonce i na pláži. Moje nejoblíbenější je olejová masáž. A cena? Opravdu nic v porovnání s tím kolik to stojí v Praze. 60 minut za 215 Kč. Samozřejmě najdete i spa rezorty, kde to bude víc „na úrovni“ a ceny za masáž začínají na 850 Kč.

A kolik utratíte za dárky je už čistě na vás. Na takové ty thajské „cetky“ doporučuji navštívit nějaký sobotní nebo nedělní trh. Nejlepší je JJ Market (Chatuchak) v Bangkoku, a pokud to nestíháte o víkendu, tak MBK Centre, kde najdete v podstatě to samé.

Shrnutí

Níže najdete celkové náklady pro tři různé kategorie. Ceny jsou na osobu a pouze orientační.

„Baťůžkář“ – hodně cestuje, stravuje se na trzích nebo u stánků na ulici. Bydlí v hostelu.

Letenka: 15 000 Kč
Ubytování: 3 400 Kč na 14 nocí v hostelu
Stravování: 3 500 Kč
Doprava: 1 420 Kč
Výlety a masáže: 1 700 Kč
Dárky: 200 Kč

Celkem: 25 220 Kč

————————————————————————————–

„Střední třída“  ubytuje se v hotelu s bazénem a snídaní, většinu času tráví na pláži nebo v okolí hotelu. Jede na jeden až dva poznávací výlety. Na den nebo dva si pronajme motorku.

Letenka: 15 000 Kč
Ubytování: 12 000 Kč (dvoulůžkový pokoj)
Stravování: 6 000 Kč
Doprava: 1 000 Kč
Výlety, masáže, dárky: 3 700 Kč
Celkem: 37 700 Kč

————————————————————————————–

„High Society“ – bydlí v 5 hvězdičkovém hotelu se snídaní, bazénem, beauty salónem a soukromou pláží. Na organizované výlety nejezdí, ale pronajme si auto na celou dobu pobytu, kdyby náhodou.

Letenka: 15 000 Kč
Ubytování: 70 000 Kč (dvoulůžkový pokoj)
Stravování: 12 000 Kč
Doprava: 8 500 Kč
Výlety a masáže: 4 200 Kč
Dárky: 2 500 Kč

Celkem: 112 200 Kč

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]